Category طراحی ویلایی ژاپنی

طراحی و اجرایی ویلایی ژاپنی1

ویلای ژاپنی

ویلای ژاپنی

ویلای ژاپنی مدرن یک نمونه از معماری سنتی ژاپن است که با تلفیق عناصر سنتی و مدرن، طراحی می شوند. و تاکید بر استفاده از مصالح طبیعی، سادگی طرح های داخلی و خارجی، فضای باز بزرگ و اتصال با طبیعت دارد.

طراحان و معماران ژاپنی در طراحی و ساخت ویلا های مدرن، به کاربرد مناسب روش های سنتی پرداخته اند. بطور کل، در طرح های داخلی این نوع ویلا ها، فضای باز بسیار مهم است. حفظ تماس با خارج به صورت پذیرش مناظر طبيعي يكي از عوامل مهم در طرح‌بندي فضاسازي در اين نوع خانه‌هاست.

طبقه بندى فضاســــــــــــــازي در اين نوع خانه‌ها به گونه‌اي است كه فضاهاى مختلف با يكديگر در ارتباط هستند. به عبارت دیگر، فضاسازی در ویلا ژاپنی مدرن به صورت جریانی و پویایی صورت می گیرد.

علاوه بر این، استفاده از مصالح طبیعی نظیر چوب، سنگ و شیشه در ساختار و دکوراسیون داخلی این نوع ویلا ها، زمینه را برای اتصال با طبیعت فراهم می کند. همچنین، سادگی طرح های دکوراسیون داخلی با تأکید بر کاربرد عملکردی و عدم تزئینات اضافه، جزء وجوه مشخص دست خط معماران ژاپن در طرح های مدرن است.

بطور کل، ویلا ژاپنی مدرن با تلفیق عنصر سادگی و طبیعت، فضای آرامش بخش و مدرنیته را به وجود میاورد.

جزئیات ویلاهای ژاپنی

ویلاهای ژاپنی، به عنوان یک نماد فرهنگ و زندگی ژاپن، دارای جزئیات منحصر به فرد و خاصیت های خاصی هستند. در زیر به برخی از این جزئیات مهم اشاره می کنم:

1. معماری: ویلاهای ژاپنی معمولاً دارای سقف های پوشیده از شینکو (سفال) هستند. که به آن هودو (Hoodo) نیز معروف است. این سقف ها علاوه بر زیبایی، قابل تحمل در برابر زلزله نیز هستند.

2. فضا: وسعت و فضای باز در ویلاهای ژاپنی بسیار مورد توجه قرار دارد. اتاق ها با استفاده از شویدان (شبکه پارچه) جدائی نسبتاً کمتر دارند و فضای باز را با داخل ترکینگ (جابجایی پانل) تغیر میدهند.

3. روش نورپذیر: در ويلا‌‌هاي ژاپني، نورپذيري يكي از موارد مهم است. اتاق ها دارای شیشه های بزرگی هستند. که به طور معمول از طرف جنوب قرار داده شده و به نور خورشید دسترسی دارند.

ویلا ژاپنی

ویلا چیست؟

ویلا چیست؟

 ویلا چیست؟ ویلا (villa) را خانه‌هایی دور از شهرها و یا ساختمان هایی که اغلب در محیطی طبیعی با در خواست افراد مرفه جامعه و توسط معماران ساخته میشد، می نامیدند. در ابتدای امر، در ایتالیای باستان (رومیان) و سپس در دوره رنسانس شکل گرفت. در واقع رومیان ثروتمند دارای خانه هایی بودند که در حومه یا خارج شهرها شکل میگرفتند.

این ویلاها بزرگتر و دلبازتر از سایر خانه ها بود. با گذشت قرون متمادی، مفهوم ویلا تا قسمتی دچار تغییراتی شده است. و به خانه هایی که در درون و حومه شهرها و یا در باغ ها ساخته می شوند نیز گفته می شود. ویلاها ساختمان هایی هستند که عموما برونگرا بوده و نمایی از چهار طرف بنا را در پیش روی ببینده قرار می دهند. در زیر در خصوص طراحی و اجرای ویلا صحبت خواهیم کرد:

Read More

معماری فوق العاده ویلای کیدوساکی

خانه کیدوساکی

استفاده از فرم ومصالح مدرن در عین توجه به خصوصیات و اصول معماری سنتی ژاپنی موجب شده است تا خانه «کیدوساکی» یکی از شاخص‌ترین خانه‌های مسکونی توکیو گردد. این بنا توسط تادائو آندو معروفترین معمار بین‌المللی ژاپنی برای سه خانواده طراحی شده است و در آن یک زوج حوان به همراه والدین خود به طور مستقل زندگی می‌کنند.

مالک و کارفرمای این خانه «هیروتاکاکیدوساکی» که خود معمار برجسته‌ای در توکیو بوده است از طراحی خانه برای خود و خویشانش سرباز زد. وی دلیل این تصمیم خود را چنین توصیف نموده است: «اگر خود به طراحی خانه‌ای برای خود و خویشاوندانم می‌پرداختم، این امر ممکن بود باث شودکه آنها صریح وبی پرده تمایلاتشان را بروز ندهند اما زمانی که خود در رأس گروه کارفرما قراردارم تماس سعی خود رادر بازتاب دادن تمایلات یک یک افراد خانواده به معمار بنا خواهم کرد.»

Read More

طراحی نمای ویلا همسو با طبیعت-بخش دوم

به چه میزان پیوند معماری و طبیعت را لازم میدانید؟

طراحی پایدار ، توسعه پایدار، طراحی با طبیعت و طراحی همراه با احترام به محیط زیست است. صرف نظر از آنچه “پایداری” نامیده می شود به عنوان سیستمهای طبیعی و فرهنگی در حال تداوم و تکامل در جوامع بشری است. پدیده‌های طبیعی (کوه،‌ دریا، دشت، جنگل و …) و چشم اندازهای جالب جغرافیا یکی از بی‌نظیرترین و جذاب‌ترین واحدهای ژئومورفولوژی محسوب می‌شوند. به طور کلی انسان و طبیعت‌ ترکیبی جدایی ناپذیرند.

در ادامه موارد مقاله شماره ۱ این موضوع به بررسی ادامه موارد پرداخته خواهد شد:

Read More

error: Content is protected !!

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/iranvira/public_html/wp-includes/functions.php on line 5427

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/iranvira/public_html/wp-includes/functions.php on line 5427

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/iranvira/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107