مسابقات معماری جهان

مسابقه معماری چیست؟

مسابقه معماری یک رویداد رقابتی است که در آن سازمانی با قصد ساخت یک بنا (یا طرحی نیازمند معماری) معماران را برای ارائه ایده، طرح و پاسخ به مسئله خود، فرا می‌خواند. قضاوت در مورد نتیجه مسابقات معماری معمولاً بر عهده هیئتی از متخصصین و ذینفعان پروژه است که نفرات و طرح‌های برتر را انتخاب می‌کنند.

چنین رویدادی معمولاً برای دستیابی به ایده‌های جدید طراحی معماری، جلب توجه عمومی، برندسازی ساختمان و خلق فرصت برای معماران جوان نوظهور است تا طرح و ایده‌های خود را وارد میدان رقابت کنند. برخی دیگر از مسابقات معماری مربوط به پروژه‌های عمومی و دولتی است که در بعضی از کشور‌ها الزاماتی قانونی برای چنین روند‌هایی تعریف شده است.

انواع مسابقات معماری

هر مسابقه متفاوت است، اما آنها به طور کلی در یکی از چهار دستة کلی قرار می‌گیرند:

مسابقه معماری دانشجویی

مسابقات دانشجویی می تواند راهی عالی برای دریافت بورسیه تحصیلی یا برخی از تصاویر پرتفولیوی پرزرق و برق باشد، اما انتظار نداشته باشید که با برنده شدن در چنین رقابتی، پایه های اجرای ایده‌تان را حفر کنید.

مسابقه معماری ایده

مسابقات معماری ایده‌، معمولاً به یک پروژه ساخته‌شده منجر نمی‌شوند، اما می‌توانند تبلیغات زیادی ایجاد کنند و مفاهیم خارج از جعبه را تشویق کنند. مقامات شهری یا سازمان‌های غیرانتفاعی شهری گاهی از مسابقات ایده‌ها به عنوان راهی برای برون‌سپاری طوفان فکری در زمینه طراحی نگاه می کنند.

بسیاری از این مسابقات با جوایز مالی هنگفت همراه هستند. با ترکیب مناسبی از نمایش و اغوای بصری، یک ایده طراحی گاهی اوقات می تواند افراد مناسب را هیجان زده کند، اما بیشتر این رقابت ها شروع کننده گفتگو هستند، نه نتیجه گیری.

مسابقه معماری باز ساختمانی

مسابقات باز ساختمانی وسوسه‌انگیزترین وعده را ارائه می‌دهند: اینکه یک طراح ناشناخته در زمینه های مشخص از همتایان خود جدا شده و در مسیر مبدل شدن به یک ستاره معمار و دریافت جایزه‌ای چون پریتزکر قرار خواهد گرفت. نکته مهم این است که این اتفاق به ندرت رخ می دهد. اگر استثناهایی که این قاعده را ثابت می‌کنند نبود، می‌توان گفت «هرگز اتفاق نمی‌افتد».

مسابقه معماری بسته، خصوصی یا دعوتی

مسابقات بسته یا دعوتی اغلب منجر به یک ساختمان واقعی می شود، اما به همین دلیل است که دعوت شدن به آنها بسیار سخت است. توانایی ساختن یک ساختمان به پیچیدگی بسیار بیشتری نسبت به چیدمان یک پلان طبقه ناهموار و کنار هم قرار دادن برخی رندرهای شیک نیاز دارد، و مشتریان جدی می خواهند مطمئن شوند که هرکسی که در رقابت آنها برنده شود، می تواند پروژه را به پایان برساند.

اکنون  که بطور کلی با انواع مسابقات معماری آشنا شدیم، وقت آن است که در مورد اهمیت شرکت در چنین رقابت هایی به گقتگو بپردازیم.

مقصد و اهداف مسابقه معماری چیست؟

مسابقات معماری راهی دو سر برد برای معماران و کارفرمایان محسوب می‌شود؛ راهی که معماران از طریق رقابت با هم‌صنف‌های خود به شهرت و موفقیت دست می‌یابند و کارفرمایان امکان دستیابی به پاسخ‌های متعدد و متفاوت برای مسئله و چالش خود و انتخاب بهترین آن‌ها را به دست می‌آورند.

از آنجایی که رقابت بهترین‎ها را در کنار هم قرار می دهد، برنده شدن می‌تواند یک جهش بزرگ برای هر معمار یا شرکتی باشد. معماران جوانی که معمولاً چنین فرصتی را ندارند، می‌توانند توانایی‌های خود را از طریق این مسابقات به نمایش بگذارند، حتی اگر برنده نشوند.

از سوی دیگر، انتخاب شدن می تواند آنها را به راحتی در رادار مشتریان آینده قرار دهد.

چرا مسابقات معماری برگزار می شود؟

رایج‌ترین دلیل برگزاری مسابقه معماری مربوط زمانی است که یک فرد یا سازمانی می‌خواهد پروژه‌ای جدید بسازد و یک فراخوان عمومی که شرکت در آن برای همه آزاد است را منتشر می‌کند.

دفاتر حرفه‌ای مجاز که در صورت علاقه‌مندی امکان ارائه راه حل های طراحی خود بر مبنای الزامات تعیین شده را خواهند داشت، تعیین می‌شوند. سپس طرح ها توسط کمیته داوران بررسی می شود و سپس برنده نهایی که طرح آن برای ساخت مورد تائید قرار گرفته، انتخاب می شود.

در برخی موارد، رقابت می تواند صرفاً برای شناخت یا ایده محور باشد که بر اساس آن برنده می تواند برای تحقیق و پیشنهادی که در آینده قابل اجرا است جایزه دریافت کند.

سایر مسابقات می تواند به طور خاص به دانشجویان معماری اختصاص داده شود تا جدا از برنامه درسی دانشگاهی خود، حس رقابت ایجاد کند. این امر به دانشجویان کمک می کند تا خلاقیت بیشتری داشته باشند و تفکر انتقادی را افزایش دهند که همراه با فرصت هایی برای دریافت بورسیه تحصیلی، جایزه پولی و حتی شغلی در آینده است.

چرا باید در مسابقه معماری شرکت کنیم؟

ممکن است از خود بپرسید که این همه هیاهو در مسابقات طراحی برای چیست؟ ممکن است تردید های زیادی داشته باشید و بپرسید “آیا ارزشش را دارد؟” ممکن است به عنوان یک معمار یا در مسیر معمار شدن چیزهای دیگری دارید که مهم تر به نظر برسند. چیزهایی مانند پروژه های کاری، پروژه های دانشگاهی، یادگیری فن آوری و برنامه های جدید که زمان زیادی می برد. ممکن است فکر کنید که صرف زمان بیشتری از زندگی خود برای شرکت در یک مسابقه، خیلی زیاد است. ممکن است لازم باشد هزینه ورودی زیادی بپردازید. تعهد زیادی می خواهد و اغلب حتی برنده نمی شوید. پس چرا زحمت بکشیم؟ ما نه تنها به این سوال پاسخ می‌دهیم، بلکه به شما نکاتی در مورد چگونگی ورود به عرصه رقابت ارائه خواهیم داد.

پروژه‌ها، چه آکادمیک باشند چه حرفه‌ای، ممکن است ذهن خلاق شما را از پا در بیاورد. شما اغلب با یک ایده هیجان انگیز شروع می‌کنید، اما خیلی زود به دیوار خواهید خورد. پس از مدتی، ممکن است متوجه شوید که از نظر خلاقیت خسته و تا حدودی بی‌انگیزه شده‌اید. شما احساس خواهید کرد که از ایده‌های‌تان به اندازه کافی استقبال نمی‌شود، گاهی اوقات کانسپت شما به شدت توسط ذینفعان / داوران تغییر می‌کند و بنابراین شما حتی دیگر آن را تشخیص نمی‌دهید. شرکت در یک مسابقه به شما این فرصت را می‌دهد که از این موضوع فاصله بگیرید و فرصتی برای کشف خلاقیت خود و به نمایش گذاشتن آثاری که برایتان جالب‌تر است، به دست آورید.

هر زمان که از نظر خلاقیت خسته شدید، به شرکت در یک مسابقه فکر کنید. در هر رقابتی محدودیت‌های خاصی وجود دارد، اما هر پروژه یک مسئله و چالش خلاقانه است که باید حل شود – نحوه حل آن کاملاً به شما بستگی دارد و رهایی بخش است! می‌توانید ایده‌های دیوانه‌کننده، فناوری‌های توسعه‌یافته و ابزارهایی را که هنوز در حال یادگیری استفاده از آنها هستید، آزمایش کنید. هر چه ایده بدیع‌تر باشد، بهتر است. حتی لازم نیست در سطح ساخت‌وساز کار کنید، این خلاقیت است که اهمیت دارد. اگرچه محدودیت‌های بیشتری در مسابقات وجود دارد که نیاز به راه‌حل کاری دارند، اما همچنان می‌توانید بدون اینکه کسی از بالای شانه شما نگاه کند، خلاقانه روی آنها کار کنید.

یکی دیگر از دلایل شرکت در مسابقات این است که این یک راه عالی برای کسب تجربه و شناخت است. برای معماران جوان، فرصتی شگفت‌انگیز برای غنی‌سازی پورتفولیوی شماست که شانس شما را برای شغل رویایی‌تان افزایش می‌دهد. یک پروژه رقابتی خوب می‌تواند در کارنامه شما برجسته شود و همچنین مهارت‌های دیگری را نشان دهد که می‌تواند برای کارفرمایان جذاب باشد. در مورد معماران شاغل – یک برداشت جالب از یک مسابقه می‌تواند به استودیوی شما شناخت مطلوبی بدهد. افزایش مشتریان، پروژه های جدید، قدردانی محلی یا حتی جهانی.

شرکت در یک مسابقه همچنین شما را به یک طراح بهتر تبدیل می‌کند. نیازی نیست در هر رقابتی برنده شوید. حتی ممکن است متوجه شوید که اصلا برنده نیستید! با این حال، توانایی خلق آزادانه یک هدف است و باید باشد. شما باید آن را به عنوان یک تمرین نه تنها در خلاقیت، بلکه در طراحی و فرصتی دیگر برای قرار دادن یک مداد روی کاغذ در نظر بگیرید. هرچه بیشتر طراحی کنید، بهتر می‌شوید. حتی اگر برنده نشدید، می‌توانید این تجربه را در طول تمرین خود به همراه داشته باشید. بالاخره تجربه همه چیز است.

در نهایت، مسابقات سرگرم کننده است. سازمان‌دهندگان از شما می‌خواهند که خودتان را برای خلق چیزی دیوانه‌کننده تحت فشار قرار دهید: یک برج دیدبانی برای پرندگان، یک کابین مراقبه، یک هتل در یک قلعه قدیمی پنهان در جنگل‌های ایتالیا. مسابقات زیادی برای انتخاب وجود دارد! چه با گروهی از دوستانتان این کار را انجام دهید یا به تنهایی، نشستن با یک سر پر از ایده و کارگاه آموزشی برای هر یک از آنها می تواند واقعا لذت بخش باشد.

بطور کلی اگر پنج دلیل برای اهمیت شرکت در مسابقات معماری برایتان بیاوریم، اینگونه است:

  1. فرصتی برای کشف خلاقیت خود
  2. غنی سازی بیشتر پورتفولیو
  3. فرصت دیده شدن در عرصه های مختلف
  4. تمرین معماری
  5. سرگرم کننده بودن