Category طراحی ویلای کویری – اقلیم گرم و خشک

طراحی ویلای کویری – اقلیم گرم و خشک

ویلا کویری – اقلیم گرم و خشک

ویلا کویری اقلیم گرم و خشک

ویلا کویری اقلیم گرم و خشک مدرن یک نوع ساختمان مسکونی است که برای ساخت در مناطق با اقلیم گرم و خشک طراحی میشود. این نوع ویلا ها به دلیل قابلیت تطبیق با شرایط آب و هوایی سخت و نامناسب مناطق کویر، بسیار محبوب شده‌اند.

در طراحی و ساخت  اقلیم گرم و خشک مدرن، عوامل زیر باید در نظر گرفته شود:

1. استفاده از مصالح مناسب: در مناطق گرم و خشک، استفاده از مصالح سنگین مانند بتن، آجر چینی، سفال و پارچه‌سازان به دلایل حفظ حرارت در داخل ساختمان بسیار مناسب است. همچنین، استفاده از عایق‌های حرارتی در دستگاه‌های تهویه مطبوع نقش مهمی در حفظ حرارت داخلی دارد.

2. طراحی مناسب برای مقابله با گرما:طراحی ساختمان باید به گونه‌ای باشد که از تابش مستقیم خورشید جلوگیری کند. بنابراین، استفاده از پنجره‌ها و نورگیرهای مناسب، همچنین استفاده از سایبان‌ها و پروانه‌ها بر روی نوافذ به منظور حفظ سایه در داخل ساختمان بسیار مؤثر است.

3. استفاده از فضاهای باز: در ویلا کویری اقلیم گرم و خشک مدرن، استفاده از فضاهای باز بسیار محبوب است. فضاهای باز مانند تراس‌ها، حیات‌باغ‌ها و استخر‌های روباز به سکونتگاه طبیعت نزدیکترین هستند و اجازه میدانند تاثیرات آب و هوای گرم را به صورت مستقیم تجربه کنید.

4. استفاده از سیستم‌های تهویه هوا: به دلیل گرما در این نواحی استفاده از سیستم های تهویه هوا یکی از واجب ترین ها است که در طراحیی این ویلاها توجه قابل توجهی به ان میشود.

ویلا کویری

 

ویلا چیست؟

ویلا چیست؟

 ویلا چیست؟ ویلا (villa) را خانه‌هایی دور از شهرها و یا ساختمان هایی که اغلب در محیطی طبیعی با در خواست افراد مرفه جامعه و توسط معماران ساخته میشد، می نامیدند. در ابتدای امر، در ایتالیای باستان (رومیان) و سپس در دوره رنسانس شکل گرفت. در واقع رومیان ثروتمند دارای خانه هایی بودند که در حومه یا خارج شهرها شکل میگرفتند.

این ویلاها بزرگتر و دلبازتر از سایر خانه ها بود. با گذشت قرون متمادی، مفهوم ویلا تا قسمتی دچار تغییراتی شده است. و به خانه هایی که در درون و حومه شهرها و یا در باغ ها ساخته می شوند نیز گفته می شود. ویلاها ساختمان هایی هستند که عموما برونگرا بوده و نمایی از چهار طرف بنا را در پیش روی ببینده قرار می دهند. در زیر در خصوص طراحی و اجرای ویلا صحبت خواهیم کرد:

Read More

طراحی خانه بایرن فونیکس

خانه بایرن

طراحی خانه بایرن نمونه‌ای دیگر از پیوند خانه‌های سبک‌ آمریکایی با طبیعت است که در اقلیم خشک و بیابانی صحرای «آریزونا» و در شصت مایلی شهر «فونیکس» واقع شده‌ است. تپه ماهورهای کم ارتفاعی در بستر این بنا وجود دارند و پیرامون بنا پوشیده از سنگ‌های طبیعی و گیاهان بیابانی نظیر کاکتوس های بلند قامت است ک به همراه کوهستانی که در دوردست واقع شده‌، دید و منظری طبیعی اما متفاوت را پدید آورده اند. همه چیز در بیابان تحت سلطه آفتاب بوده و رنگ‌های زرد، طلایی، سرخ و نارنجی در شنزار و کوهستان به چشم می‌خورند. این رنگ ها در بنا نیز توسط ورق‌های گالوانیزه مسی و آلومینیومی تکرار شده اند. رنگ این ورقه‌ها به مرور زمان تغییر می‌کنند و پیداست که جنس و نوع مصالح به کار رفته در این بنا همگی در جهت پیوند بنا با طبیعت می‌باشند.

Read More

طراحی ویلای مدرن در اب و هوای گرمسیر

آیا در خصوص معماری بناهای گرمسیری اطلاعاتی دارید؟

در طراحی ویلا درمناطق گرمسیر و مرطوب اهمیت به آسایش حرارتی در بنا برای کاربران بسیار مهم است.در این اقلیم مهمترین ویژگی توجه به بازشوها، هم در رابطه با عملکرد و کارکرد ویلا و راحتی کاربران در رابطه با مسائل آسایش محیطی است. قرار گرفتن بنا بر روی سکو نیز دیگر راهکار برای دفع رطوبت است.استفاده از سقفهای نه چندان بلند و بازشوهایی که در مسیر درست طراحی شده اند می‌تواند رطوبت مزاحم را دفع نماید.

انتخاب های طراحی در مراتب رسیدن به نماها را در هنگام کادربندی سکانس‌های متفاوت از ویلا و محیط اطراف و تعیین سطح صمیمیت فرد در یک محیط تعیین می کند. در عین حال، موقعیت استراتژیک آن تعیین کننده مسیر نور و سایه و تأثیر این نور بر فضای آن فضا و تهویه طبیعی آن است. در این منازل و ویلاها توجه به تهویه و تابش نور از دیگر مسائل مورد اهمیت است. اما باید برای بهینه سازی بازشوها و تهویه مطبوع حتما با متخصصین امر مشورت نمود. زیرا علاوه بر این تهویه قاب نمودن طبیعت و برخورد با منظره از دیگر عوامل مهم در طراحی است.

Read More

طراحی نمای ویلا همسو با طبیعت-بخش دوم

به چه میزان پیوند معماری و طبیعت را لازم میدانید؟

طراحی پایدار ، توسعه پایدار، طراحی با طبیعت و طراحی همراه با احترام به محیط زیست است. صرف نظر از آنچه “پایداری” نامیده می شود به عنوان سیستمهای طبیعی و فرهنگی در حال تداوم و تکامل در جوامع بشری است. پدیده‌های طبیعی (کوه،‌ دریا، دشت، جنگل و …) و چشم اندازهای جالب جغرافیا یکی از بی‌نظیرترین و جذاب‌ترین واحدهای ژئومورفولوژی محسوب می‌شوند. به طور کلی انسان و طبیعت‌ ترکیبی جدایی ناپذیرند.

در ادامه موارد مقاله شماره ۱ این موضوع به بررسی ادامه موارد پرداخته خواهد شد:

Read More

طراحی ویلای مدرن همسو با طبیعت

ویلای مدرن همسو با طبیعت جزو یکی از طراحی های زیبا و منحصر به فرد امروزه است.

انسان امروز هرچقدر هم که با مدرنیته عجین شده باشد، اما همواره به دنبال راهی برای ارتباط خود با طبیعت بوده است. معماری به گونه‌ای مانعی شده در برابر ارتباط طبیعت و انسان‌ها. اما معماران امروز تلاش می‌کنند تا طبیعت را به ساختمان‌های مدرن خود بکشانند. در طراحی‌های این روز‌ها به وضوح حضور فضای سبز و تلاش معمار را برای پیوند معماری و طبیعت اطراف می‌بینید.

Read More

error: Content is protected !!

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/iranvira/public_html/wp-includes/functions.php on line 5427

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/iranvira/public_html/wp-includes/functions.php on line 5427

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/iranvira/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107