Category طراحی نمای کلاسیک

طراحی و اجرای نمای کلاسیک

طراحی و اجرای نمای کلاسیک

طراحی و اجرای نمای کلاسیک به دوران تمدن رم و یونان بازمیگردد.در آن زمان در اجرای نما به ستون های کلاسیک، کتیبه ها، تزئینات و بسیاری از جزئیات کوچک توجه بسیار ویژه ای میشد.امروزه طراحی و اجرای نمای کلاسیک در شهر های در حال توسعه کمی در حال تغییر می باشد و از عناصر مدرن و به روز در آن استفاده می شود این نماها باعث ارزش بخشیدن و بیانگر هنر و زیبایی معماری میباشند.
طراحی نمای کلاسیک، نمای نوعی ساختمان که توسط یونانیان و رومیان اولیه، به ویژه بین قرن پنجم قبل از میلاد (در یونان) و قرن سوم پس از میلاد (در روم) ساخته شده است و از آن زمان معماران هر زمان که بخواهند از معماری کلاسیک به عنوان مبنای کار خود استفاده می‌کنند.

Read More

طراحی نمای کلاسیک با سنگ تراورتن

طراحی نمای کلاسیک با سنگ تراورتن

طراحی نمای کلاسیک با سنگ تراورتن در بسیاری از کشور ها به ویژه ایران انجام می شود.سنگ تراورتن نمای کلاسیک، یک سنگ طبیعی ظریف است که قرن ها به عنوان مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد.سنگ طبیعی را می توان هم در داخل و هم در فضای باز مورد استفاده قرار داد.در زیر تجزیه و تحلیل کاملی از همه چیزهایی است که قبل از خرید باید در مورد سنگ تراورتن بدانید. طراحی نمای کلاسیک با سنگ تراورتن را می توان در رنگ های مختلف از خاکستری تا طلایی یافت و از کفپوش تا نمای ساختمان، سنگ تراورتن کاربردهای زیادی دارد.

Read More

نمای کلاسیک کلیسای لاساگرادا فامیلیا بارسلونا

نمای کلاسیک کلیسای لاساگرادا فامیلیا بارسلونا

 

نمای کلاسیک کلیسای لاساگرادا فامیلیا بارسلونا که یکی از معروف ترین بناهای تاریخی می باشد. و طراحی اولیه معبد توسط معمار مشهور جهانی آنتونی گائودی انجام شد. اگرچه در ابتدا برای تبدیل شدن به یک کلیسای جامع با برج های نمادین و ترکیبی از سبک گوتیک و آرت نوو در نظر گرفته نشده بود. اما یکی از نمادین ترین سازه های جهان و گواهی بر سبک معماری منحصر به فرد گائودی است.

Read More

نمای کلاسیک ساختمان پارلمان مجارستان

نمای کلاسیک ساختمان پارلمان مجارستان

نمای کلاسیک ساختمان پارلمان مجارستان از معروف ترین پروژه ها در طول دهه 1880 می باشد و مسابقه ای برای یافتن معمار برای ساختمان جدید پارلمان مجارستان برگزار شد که نشان دهنده حاکمیت کشور باشد. برنده این جایزه معمار مجارستانی ایمره استایندل با الهام از ساختمان های پارلمان لندن  ساختمان بزرگ و خاص امروزی را طراحی کرد.ساخت ساختمان پارلمان 17 سال طول کشید و این بزرگترین ساختمان کشور، بلندترین و سومین ساختمان پارلمان در جهان است

Read More

نمای کلاسیک هتل ریتز

نمای کلاسیک هتل ریتز

نمای کلاسیک هتل ریتز جز یکی از معروف ترین نماهای کلاسیک فرانسه و مشرف به مرز هشت ضلعی میدان وندوم در شماره 15 است. این هتل جزو اولین هتل های اروپا بود که هر اتاق را به تلفن، حمام اختصاصی و برق مجهز کرد. این هتل در حال حاضر به عنوان یکی از مجلل ترین و معتبرترین هتل های جهان رتبه بندی می شود.

Read More

نمای کلاسیک معبد مزو کاره

نمای کلاسیک معبد مزو کاره

نمای کلاسیک معبد مزو کاره جز یکی از معروف ترین نماهای کلاسیک حفظ شده امپراتوری رم است و در دوران احیای کلاسیک تأثیرگذار بود. اگرچه نام آن به معنای “خانه مربع” است، مستطیل شکل است و شامل 33 ستون است که به سبک کورنتی ساخته شده اند.

Read More

نمای کلاسیک پانتئون

نمای کلاسیک پانتئون

نمای کلاسیک پانتئون جز یکی ازمعروف ترین نماهای کلاسیک ایتالیا است و در بین بزرگترین ساختمان های معنوی جهان قرار دارد. این بنا در ابتدا به عنوان یک معبد رومی ساخته شد اما بعداً به عنوان یک کلیسای کاتولیک وقف شد که تا امروز باقی مانده است. با این حال، پانتئون به پرستش هر خدایی اختصاص دارد و نام آن نیز گویای این موضوع است. «پان» به معنای هر و «ثئون» به معنای الوهیت است.

Read More

نمای کلاسیک آمفی تئاتر کولوسئوم

آمفی تئاتر کولوسئوم

نمای کلاسیک آمفی تئاتر کولوسئوم که یکی از معروف ترین نماهای کلاسیک دنیا می باشد برای بسیاری از افراد خاص و جالب می باشد. این اثر هنری که در ابتدا به نام آمفی تئاتر فلاویان شناخته می شد، می توانست 60000 نفر نشسته و 10000 نفر دیگر را در حالت ایستاده در خود جای دهد.

Read More

تفاوت بین نمای مدرن و کلاسیک

تفاوت نمای مدرن و نمای کلاسیک

تفاوت نمای مدرن و کلاسیک یک مسئله بسیار مهم در طراحی نمای یک ساختمان است که هر معمار و طراح برای طراحی و ساخت نمای ساختمان باید آن را بداند، نمای مدرن یا نمای کلاسیک به علت وجود تمایز در معماری مدرن و کلاسیک از یکدیگر متمایز هستند، نه تنها از نظر سبک و فرم، بلکه مواد مورد نیاز برای اجرای طراحی آنها با یکدیگر متفاوت است. تفاوت نمای کلاسیک و نمای مدرن کم و جزئی نیست و بسیار قابل بررسی است.به عنوان مثال، ساختمان‌های کلاسیک به موادی نیاز دارند که به راحتی در دسترس باشند، مانند آجر و الوار، در حالی که ساختمان‌های مدرن شامل موادی هستند که صنعتی‌تر هستند، مانند شیشه و فولاد.در ابتدا بهتر است طراحی نمای کلاسیک و نمای مدرن را بشناسیم و در مرحله بعد تضادهای آنها را بررسی کنیم.

 

Read More

اصول طراحی نمای کلاسیک

اصول طراحی نمای کلاسیک

اصول طراحی نمای کلاسیک متفاوت تر از سایر طراحی ها میباشد، که در مقاله تفاوت نمای مدرن و نما کلاسیک میتوانید تفاوت ها را مطالعه کنید. طراحی نمای یک برج یا یک خانه که به سبک کلاسیک تزئین شده است، همیشه مد خواهد بود.

با توجه به فراوانی عوامل مختلف که مهم هستند، باید با تمام دقت ممکن به تهیه چنین طرحی پرداخت.اصول طراحی نمای کلاسیک باید حتما رعایت شوند تا در نهایت یک نمای کلاسیک لوکس داشته باشیم اما این راه حل ارزان نیست و برای طراحی چنین طرحی باید هزینه زیادی صرف کنید،و در نتیجه طرحی جاودانه خواهید داشت که بر سلیقه و جایگاه شما در جامعه تاکید می کند.

اصول طراحی نمای کلاسیک
اصول طراحی نمای کلاسیک

در میان آنها اصولی وجود خواهد داشت که بدون آنها تصور نمای ساختمان ها به سبک کلاسیک غیرممکن است:

فراوانی دکور، گچبری، ستونها، قرنیزها، نقش برجسته ها و غیره.

جزئیات نمای کلاسیک

پنجره های قوسی یا مستطیلی با اندازه متوسط با قاب هایی که با رنگ اصلی دیوارها تضاد دارند.

معمولا از ستون ها و نرده ها استفاده می شود.

سقف یک سازه پیچیده با کاشی یا تقلید از آن پوشیده شده است.

طراحی نمای کلاسیک خاص

یک خانه دارای سه قسمت است که یکی از آنها اصلی است و دو قسمت دیگر همدیگر را آینه می کنند. قسمت اصلی در مرکز قرار دارد.استفاده از سنگ طبیعی و گچ برای تزیین دیوار.ایوان و سردر ورودی خانه در قسمت اصلی بنا قرار دارد.

در عین حال، طراحی خانه به سبک کلاسیک ممکن است در نوع آن متفاوت باشد – نمای ساختمان ها در نسخه کلاسیک انگلیسی شبیه روسی نخواهد بود و همچنین با کلاسیک های فرانسوی متفاوت است.

ناگفته نماند که قسمت اصلی ساختمان از نظر ظاهری، نمای بیرونی است. نما ساختمان، بیانگر کیفیت و سبک کلی ساختمان است. هر منطقه بر اساس شرایط محیطی و اقلیمی و البته مصالح ساختمانی موجود از مصالح مختلفی استفاده می کند. استفاده از سنگ های طبیعی به عنوان روکش نمای ساختمان امری قدیمی است که همچنان ادامه دارد، اما استفاده صحیح از سنگ ها به عنوان نمای ساختمان اصل مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

طراحی نمای کلاسیک پروژه پاژن (شمس آباد)

نمای کلاسیک پروژه شمس آباد

سنتوری نمای کلاسیک

یک سازه مثلثی بزرگ که بر روی در یا پنجره به عنوان تزئین ساخته شده است که انواع مختلفی دارد و توضیحات کامل در مورد این سازه را میتوانید در سنتوری کلاسیک مطالعه کنید.

سنتوری کلاسیک نما

انواع سنگ نمای کلاسیک

در نمای ساختمان می توان از سنگ های مختلفی استفاده کرد. در اینجا به طور خلاصه با برخی از آنها آشنا می شویم.

سنگ تراورتن

مناسب ترین گزینه برای نماهای خارجی و حتی نماهای داخلی است. سنگی سبک با منافذ مناسب محسوب می شود و به راحتی به دیوار می چسبد. علاوه بر دیوار، به عنوان سنگ فرش نیز استفاده می شود، در برابر نفوذ آب، سرما، گرما، اشعه ماوراء بنفش مقاوم است و دارای رنگ های متنوع است و در اجرای نمای کلاسیک بسیار مورد استفاده است.

سنگ مرمر

یکی از سنگ های شناخته شده ای است که عمدتاً برای نمای داخلی، سنگفرش، کف و پله ها استفاده می شود. متراکم تر است و منافذ کمتری نسبت به تراورتن دارد. انواع سنگ هایی که در فضای داخلی یا خارجی استفاده می شود متفاوت است. برای استفاده استاندارد از سنگ مرمر برای مصارف مختلف، باید به ضخامت، نوع سنگ مرمر، پوشش سطح و سایر ویژگی های سنگ توجه ویژه ای شود.

سنگ گرانیت

گرانیت قبلا در نمای ساختمان ها بسیار استفاده می شد. اما به دلیل وزن زیاد، عدم چسبندگی و به نوعی اکسید شدن آهن آن، دیگر استفاده از آن در نما توصیه نمی شود.

ماسه سنگ

این نوع سنگ نما در برابر یخ زدگی مقاوم بوده و به دلیل تخلخل زیاد، آب زیادی را به خود جذب می کند.

طراحی نمای کلاسیک

اصول انتخاب سنگ نمای کلاسیک

ظاهر زیبا

نمای ساختمان نمایانگر ظاهر و شخصیت اصلی ساختمان است. بنابراین انتخاب یک سنگ زیبا از نظر طراحی و معماری نقش بسزایی دارد. همچنین پایداری رنگ و سطح سنگ در طول زمان در نمای ساختمان ضروری است، زیرا همانطور که می دانید نما در معرض شرایط آب و هوایی مختلف مانند نور شدید آفتاب، رطوبت و باران اسیدی قرار می گیرد.

مقاوم در برابر شرایط آب و هوایی

نمای بیرونی ساختمان در معرض شرایط جوی و نور شدید خورشید قرار دارد. روکش سنگی نمای ساختمان نباید در شرایط جوی فرسوده شود و همچنین مقاومت خوبی داشته باشد و می تواند برای مدت طولانی در حد نو بماند.

چسبندگی بالا

سنگ نما باید چسبندگی قابل قبولی به سیمان داشته باشد. در صورت عدم چسبندگی مناسب احتمال ریزش سنگ به مرور زمان افزایش می یابد. این مسئله را می توان در بسیاری از نماهای گرانیتی که قبلاً استفاده شده بود، یافت. بنابراین شهرداری دستور استفاده از پیچ برای چسباندن سنگ های گرانیت را صادر کرد.

چگالی کم و وزن کمتر

وزن سنگ در نما حیاتی است زیرا استفاده از سنگ های متراکم و بدون تخلخل ساختمان را سنگین می کند. به عنوان مثال گرانیت کمترین تخلخل و بیشترین تراکم را در بین سنگ ها دارد و به همین دلیل استفاده از آن در نماها توصیه نمی شود.

آسان برای تمیز کردن و نگهداری

روکش سنگ برای نمای ساختمان در فضاهای بیرونی تحت تأثیر آلودگی قرار می گیرد. به نظر می رسد که تمیز کردن نمای ساختمان بسیار مهم است. سنگ هایی که سطح براقی ندارند کثیفی را جذب می کنند. در گذشته از سنگ های تراورتن به این روش استفاده می شد. در سال های اخیر فرآوری هایی که بر روی سنگ های تراورتن انجام می شود، سطح آن را براق و عاری از منافذ کرده و باعث افزایش استحکام و سهولت در نظافت آن شده است.

تخلخل سنگ

تخلخل سوراخ ها و حفره های خالی در سنگ است. سنگ تراورتن یکی از سنگ های کاملا متخلخل است. سطح سنگ در نمای ساختمان نباید متخلخل باشد، در غیر این صورت باعث نفوذ آب یا مواد دیگر می شود و به مرور زمان سنگ فرسوده می شود. البته بهتر است پشت سنگ سوراخ هایی باشد که قرار است به دیوار چسبانده شود. در قرن اخیر با فرآوری سنگ های تراورتن با رزین و پوشاندن سطح متخلخل این سنگ، تراورتن به بهترین انتخاب برای نمای سنگی تبدیل شده است.

اصول طراحی نمای کلاسیک کلیسا

error: Content is protected !!