ویلا در اصطلاح به ساختمانی گفته می‌شود که در تعریف امروزه از چهار طرف به بیرون نما داشته باشد و معمولاً آن را در اطراف شهرها یا در ییلاق‌ها می‌سازند. البته در بعضی از کشورها قوانین ساخت و ساز به شهروندان اجازهٔ ساخت ویلا در داخل شهر را می‌دهد و خانه‌های مسکونی به صورت ویلایی ساخته می‌شوند. ویلا یک سازه یک سطحی است که اغلب دارای پاسیو بیرونی و باغ یا تراس جلویی است.آنها ممکن است حداقل یک دیوار مشترک با ویلای همسایه داشته باشند یا جدا باشند.

ساخت ویلاها از جمهوری روم باستان شروع شد و در آن زمان ساختمان‌های ارزشمند افراد طبقه بالای اجتماع به صورت ویلا در محوطه‌ها یا باغ‌های وسیع ساخته می‌شدند که بعد از فروپاشی امپراتوری روم توسط کلسیا کاربریشان تغییر کرد و به صورت صومعه استفاده می‌شدند و در قرون وسطی بعد از تعمیر و تغییراتی دوباره به صورت ساختمان‌های اشرافی مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

طراحی و اجرای ویلا به سبک های مختلف طراحی ویلا و باغ از نظر سبک به دو نوع کلاسیک و مدرن تقسیم بندی می شود. | هرکدام از سبک های اجرای ویلا ویژگی و کاربرد بخصوصی دارند و بهتر است در محوطه سازی ویلا یک سبک خاص را مد نظر قرار داد.

– سبک کلاسیک

 • باغ ایرانی
 • باغ مراکشی
 • باغ ایتالیایی
 • باغ فرانسوی
 • باغ اسپانیایی
 • باغ انگلیسی
 • باغ ژاپنی
 • باغ چینی
 • باغ هلندی

– سبک مدرن

 • باغ آمریکایی معاصر 

در رابطه با سبک های عنوان شده کامل و مفصل مطلب آماده کردیم و به ترتیب اراده میدیم

اما مهترین نکاتی که در معماری و ساخت یک ویلا باید توجه کرد :

 • مدت زمان و افرادی که قصد استفاده از ویلا را دارند یعنی اقامت موقت ، اقامت دائم و بلند مدت کدوم مد نظر هست
 • و اقلیم منطقه – که با توجه به اقلیم ایران

ویژگی های معماری بومی مناطق معتدل و مرطوب عبارتند از:

1–      برای حفاظت ساختمان از رطوبت بیش از حد زمین، خانه ها بر روی پایه های چوبی ساخته شده اند. ولی در دامنه ی کوه ها که رطوبت کمتر است معمولاً خانه ها بر روی پایه هایی از سنگ و گل ساخته می شوند.

2–      برای حفاظت اتاق ها از باران، ایوانک های عریض و سرپوشیده ای در اطراف اتاق ها ساخته اند.

3–      بیشتر ساختمان ها با مصالحی با حداقل ظرفیت حرارتی بنا شدند و در صورت استفاده از مصالح ساختمانی سنگین، ضخامت آن ها در حداقل میزان ممکن حفظ شده است. زمانی که نوسان دمای روزانه ی هوا کم است، ذخیره ی حرارت هیچ اهمیتی ندارد و علاوه بر این مصالح ساختمانی سنگین تا حدود زیادی تأثیر تهویه و کوران را که یکی از ضروریات این منطقه است کاهش می دهند.

4–      در تمام ساختمان های این منطقه بدون استثنا از کوران و تهویه ی طبیعی استفاده می شود. به طور کلی پلان ها گسترده و باز و فرم کالبدی آن ها بیشتر از شکل های هندسی طویل و باریک تشکیل شده است. به منظور حداکثر استفاده از وزش باد در ایجاد تهویه ی طبیعی در داخل اتاق ها، جهت قرارگیری ساختمان ها با توجه به جهت وزش نسیم های دریا تعیین شده است. در نقاطی که بادهای شدید و طولانی می وزد، قسمت های رو به باد ساختمان ها کاملاً بسته است.

5–      ساختمان ها به صورت غیر متمرکز و پراکنده در مجموعه سازمان دهی شده اند.

6-      به دلیل بارندگی در این مناطق، بام ها شیب دار است و شیب بیشتر آن ها تند است.

ویژگی های معماری بومی مناطق گرم و خشک عبارتند از:

1–      ساختمان ها با مصالحی از جمله خشت و گل که ظرفیت حرارتی زیادی دارند بنا شده اند.

2–      پلان ساختمان ها تا حد امکان متراکم و فشرده است و تلاش شده سطح خارجی ساختمان نسبت به حجم آن کم باشد. این تراکم میزان تبادل حرارت از طریق جداره های خارجی را چه در تابستان و چه در زمستان به حداقل می رساند و در نتیجه تا حد زیادی از نفوذ حرارت در تابستان و اتلاف آن در زمستان جلوگیری می کند.

3–      تلاش شده است بیشترین سایه ی ممکن بر سطوح خارجی ایجاد شود.

4–      در نتیجه ی کمبود چوب، سقف ساختمان ها به شکل خرپشته، تاق یا گنبد و بدون هیچ اسکلتی از خشت خام و گل ساخته شده است. البته در مناطق نیمه بیابانی به اعتدال نسبی هوا و وجود چوب نسبتاً کافی، بیشتر بام ها از چوب و به شکل مسطح ساخته شده اند.

5–      معمولاً سطح خارجی سفیدکاری شده است.

6–      در این مناطق، تعداد و مساحت پنجره ی ساختمان ها، به حداقل میزان ممکن کاهش یافته و برای جلوگیری از نفوذ پرتوهای منعکس شده از سطح زمین اطراف، پنجره ها در قسمت های فوقانی دیوارها تعبیه شده اند.

7–      از ایجاد کوران و ورود هوای خارج به داخل ساختمان جلوگیری شود. تدابیر دیگری از جمله ایجاد بادگیر برای خنک سازی هوای داخلی به صورت طبیعی اندیشیده شده که بسیار مؤثر است.

8–      استفاده از حیاط های داخلی که شامل درخت، حوض و سطح گیاه کاری شده است، یکی از مؤثرترین عوامل ایجاد رطوبت محسوب می شود.

9-      جهت قرارگیری ساختمان ها در این مناطق، جنوب تا جنوب شرقی است.

ویژگی های معماری بومی مناطق سرد عبارتنداز:

ویژگی های معماری بومی مناطق سرد به طور عمده شبیه به اصولی است که در معماری مناطق گرم و خشک مورد توجه بوده است. با این تفاوت که در مناطق سرد منابع ایجاد حرارت در داخل ساختمان است.

1–      استفاده از پلان های متراکم و فشرده

2–      به حداقل رساندن سطح خارجی در برابر حجم مورد پوشش

3–      استفاده از مصالحی با ظرفیت و عایق حرارتی

4–      به حداقل رساندن میزان تعویض هوای داخلی و تهویه ی طبیعی و در نتیجه جلوگیری از ایجاد سوز در داخل و خروج جرارت داخلی به خارج از ساختمان

5–      انتخاب بام های مسطح و نگه داری برف روی بام ها به عنوان عایق حرارتی.

تنها تفاوت بین معماری این مناطق و مناطق گرم و خشک، تمایل و ضرورت استفاده از حرارت ناشی از تابش آفتاب در داخل ساختمان در فصل زمستان است ولی در هر صورت برای استفاده از انرژی حرارتی حاصل از تابش آفتاب، پوشش سطوح خارجی به رنگ تیره انتخاب شده و ابعاد پنجره ها نیز نسبت به مناطق گرم و خشک افزایش یافته است.

ویژگی های معماری بومی مناطق گرم و مرطوب عبارتند از :

1-      استفاده از مصالح ساختمانی با ظرفیت حرارتی کم.

2-      قرار دادن ساختمان در سایه ی کامل در اینجا نیز ایوان های عریض و سرپوشیده ای که هم از نفوذ باران به داخل جلوگیری می کنند و هم سایه ی کاملی بر روی دیوار اتاق ها می اندازند، مورد استفاده قرار گرفته است.

3-      در مناطق نزدیک به دریا، برای استفاده از نسیم های خنک دریا از بادگیرهای بزرگ استفاده شده است.

4-      در این مناطق به دلیل گرما و رطوبت زیاد هوا، میزان تهویه ی طبیعی اهمیت چندانی ندارد.

اینها مواردی هستش که در مدت زمان طولانی و تسلسل تجربه های ساخت در اقلیم های ایران بدست اومده و لازم هستش که حتما از اینها استفاده ببریم.

و اما عرصه های مورد نیاز یک ویلا: به تعدادی از فضاها و عملکردهای سازگار که با هم وابستگی معمــاری داشته و در بخش مشخصی از نقشه طرح ما مکان یابی گردند را عرصه گوییم .

 • عرصه خصوصی مثل : اتاق خواب – حمام – اتاق کار – اتاق مطالعه
 • عرصه خانوادگی مثل : غذا خوری – آشپزخانه – هال – نشیمن – سینما خانوادگی
 • عرصه پذیرایی مثل: پذیرایی – نهارخوری
 • عرصه خدماتی مثل: پارکینگ – موتورخانه – انبار- فضای روزش – فضای بازی
 • عرصه فضای باز عبارتند از : محوطه مانند آتش گاه ، باربیکیو ، فضا های دور همی ، مسیر های رفت و آمد ،برکه ها و مواردی مثل اینها ….

بعد از بررسی و تهیه نقشه های معماری ، جهت تعیین و طراحی سازه ساختمان ، تاسیسات مکانیکی و برقی و همچنین هوشمند بودن ویلا تصمیلات و نقشه های لازم طراحی ، آماده سازی و تعیین میگردد.

برای تکمیل تر کردن بحث ویلا ها به تفکیک و با جزییات کامل سبک های ویلا سازی و محوطه سازی رو باز خوانی و بررسی میکنم

در بخش بعدی ویلا در باغ ایرانی رو بررسی خواهیم کرد

 برای راهنمایی بیشتر با مهندسین مشاوره توسعه هنر معماری ویرا – با نام تجاری ایران ویراک در ارتباط باشید

به آدرس اینترنتی ما یعنی ایران ویراک دات آی آر مراجعه کنید و اطلاعات کامل تری از این مبحث رو مطالعه کنید

با سپاس و احترام برای انتخاب شما سلامت باشید.


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/iranvira/public_html/wp-includes/functions.php on line 5277

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/iranvira/public_html/wp-includes/functions.php on line 5277